W poprzednim poście przybliżyłam Wam te zajęcia, z którymi miałam najwięcej i najdłużej do czynienia. Tym razem przyszła pora na takie, które nie zagościły w moim życiu na długo albo uczęszczam na nie sporadycznie. Są to aktywności dostępne w większości klubów fitness i z reguły cieszące się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na uniwersalność i nieduże wymagania. Tak jak ostatnio, kolejność jest całkowicie przypadkowa.

1. BODY PUMP – rodzaj treningu, który chyba najbardziej przypadł mi do gustu ze wszystkich wymienionych, o czym też może świadczyć fakt, że mam za sobą mniej więcej rok regularnego chodzenia na zajęcia. W każdym klubie wygląda inaczej, ale konwencja oraz rodzaj sprzętu i ćwiczeń są bardzo podobne. Cechą charakterystyczną jest używanie obciążenia, głównie sztang oraz hantli, a także cykliczność treningu: przez 3 miesiące mamy ten sam układ i tę samą ścieżkę dźwiękową, a długość danego ćwiczenia wyznacza długość piosenki. Jest to pewien rodzaj Full Body Workout, czyli treningu ogólnorozwojowego, a w trakcie jednej godziny zajęć mamy okazję popracować nad każdą ważniejszą partią ciała.

Przyznam, że bardzo długo nosiłam się z zamiarem pójścia na pierwszy w życiu Body Pump i to chyba użycie sztangi najbardziej mnie onieśmielało. Pewnie większość dziewczyn się ze mną zgodzi, że na początku nie jest to nasz ulubiony przyrząd treningowy i trudno się do niego przekonać, zanim się nie spróbuje. Na szczęście, sztangi używane na zajęciach są znacznie lżejsze, poręczniejsze i mniej wymagające od tych, które kojarzymy z zawodów kulturystycznych czy strefy ciężarów na siłowni. Na pierwszym treningu byłam mocno przestraszona, zarówno ogromną liczbą osób na sali, jak i temperamentem instruktorki. Oczywiście – jak to ja – nieco przeceniłam swoje możliwości i na początek wzięłam sobie za duży ciężar, przez co przez kolejny tydzień zmagałam się nie tylko z zakwasami, ale i dotkliwym nadwyrężeniem prawego ramienia. Ale że forma zajęć bardzo mi się spodobała, nie zrezygnowałam. No dobra, ale jak wygląda typowy trening?

Przez ponad rok regularnych ćwiczeń mogłam wypróbować minimum 4-5 układów, które miały pewne cechy wspólne i myślę, że były też tworzone według specjalnego klucza. Na początku zawsze była dynamiczna rozgrzewka, w której najczęściej pojawiały się już elementy obecne w głównej części treningu, ale ze znacznie mniejszym obciążeniem lub bez. Sam układ z reguły składał się z 8 ćwiczeń na różne partie ciała, z czego zdecydowanie najczęściej zaczynało się od jakiejś wariacji na temat przysiadu i martwego ciągu, a kończyło na serii brzuszków. Myślę, że to, co najbardziej mnie przekonało do regularności, to właśnie ta… regularność – a raczej powtarzalność. Niby nie jestem typem osoby, która lubi robić w kółko to samo, ale ten rodzaj aktywności pozwala w łatwy sposób ocenić postępy i faktycznie wzrost siły i formy rzucał się w oczy z treningu na trening. Udało mi się też zbudować ładne mięśnie w górnych partiach i nauczyć się prawidłowej techniki wielu ćwiczeń z obciążeniem. Do tego ten dreszczyk emocji przed nowym układem i nową playlistą: bezcenny.

ZALETY WADY

+ poprawa siły i wytrzymałości mięśniowej

+ łatwo mierzalne rezultaty

+ nauka poprawnej techniki pod kontrolą instruktora

+ świetna baza pod bardziej zaawansowany samodzielny trening  

– powtarzalność może być nudna na dłuższą metę

– sporo osób na zajęciach

– czasem trudno dobrać odpowiednie obciążenie

– może być zbyt wyczerpujący dla osób całkowicie początkujących  

2.  ABT/STEP AND SHAPE – podpinam te dwa rodzaje zajęć fitness jako jedno, bo choć nie są do końca takie same, zarówno używany sprzęt, jak i docelowe partie ciała są podobne. Nazwa ABT pochodzi od pierwszych liter angielskich słów określających brzuch, pośladki i uda – bo dokładnie na tych częściach skupiamy się podczas treningu. Z kolei Step and Shape sugeruje nam już jakiego przyrządu będziemy używać, a także to, że będą to ćwiczenia ukierunkowane na kształtowanie sylwetki. Oba treningi z reguły zawierają elementy choreograficzne, oparte o dynamiczne wejścia i zejścia na step, a także dodatkowo mogą zawierać wykroki, zakroki, wykopy i przysiady. Dość wysokie tempo oraz intensywność zajęć sprawiają, że wiele osób totalnie początkujących może się zrazić i na kolejne po prostu nie przyjść, dlatego lepiej jest wybrać się na nie, kiedy nasza kondycja już jako tako wygląda. Nie znaczy to jednak, że koniecznie musimy być w stanie przebiec maraton – wystarczy że zaczniemy od kilku lub kilkunastu mniej wymagających treningów grupowych, typu trening obwodowy albo TBC.

Od czasu do czasu lubię wybrać się na tego typu zajęcia, choćby po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że układy choreograficzne to nie moja bajka albo że moja kondycja wcale nie jest tak dobra, jak mi się wydawało. Samo wykorzystanie stepu stawia poprzeczkę dość wysoko, bo przecież sami wiecie, jakie wyzwanie czasem stanowi wchodzenie po schodach. Taki step może i schodów nie zastąpi, ale za to mocno podkręca intensywność nawet najprostszego ćwiczenia i sprawia, że nawet głupi przysiad staje się trudny. Na pewno mogę z czystym sumieniem polecić te treningi miłośnikom zajęć grupowych, ale także pasjonaci indywidualnej pracy na siłowni wyniosą z nich coś dla siebie i podłapią inspirację. Na treningu przyda Wam się spora butelka wody i duuuużo energii.

ZALETY WADY

+ alternatywa dla tradycyjnego treningu aerobowego

+ kształtowanie i wzmacnianie dolnych partii ciała

+ duża ilość spalonych kalorii

+ nowe bodźce dla „znudzonych” mięśni

+ dostępność w prawie każdym klubie

– intensywność i tempo mogą być zbyt wysokie dla osób całkowicie początkujących

– nie są ogólnorozwojowe

– łatwo się zgubić przy bardziej skomplikowanej choreografii

– nie każdy instruktor pilnuje poprawnej techniki ćwiczeń  

3. TBC/Body Workout – to zajęcia pokrewne, choć różnią się przede wszystkim poziomem zaawansowania. Oba treningi są typowo aerobowe z elementami wzmacniania, ale TBC (Total Body Conditioning, czyli usprawnianie całego ciała) jest bardziej dla osób początkujących, a Body Workout dla tych, którzy ćwiczą już jakiś czas. W zależności od instruktora, podczas treningu mogą być używane hantle, obciążniki albo gumy oporowe, czasem także step – zwłaszcza w części kondycyjnej lub rozgrzewkowej. Różnice widać w formie treningu: TBC opiera się najczęściej o mniej lub bardziej skomplikowane układy choreograficzne (trochę na wzór oldschoolowego aerobiku) o stałym, ale dość wysokim tempie, pozwalającym na utrzymanie tętna na podobnym poziomie optymalnego spalania tłuszczu. W Body Workout mamy więcej wzmacniania i rzeźbienia sylwetki, ale i tutaj wkracza dość wysoka intensywność, przez co ten typ treningu jest zazwyczaj uznawany za kontynuację TBC.

Na zajęciach z TBC właściwie zaczynałam swoją przygodę z fitnessem, o czym możecie przeczytać tutaj. Dzisiaj już raczej do tego nie wracam, bo jak wspomniałam, choreografie nie są moją mocną stroną, jednak z czystym sumieniem polecam to tym osobom, które chciałyby zacząć regularnie ćwiczyć w fitness klubie, ale nie wiedzą jak. Dobrze jednak zrobić wcześniej porządny research i podpytać znajomych, jak wyglądają zajęcia z danym instruktorem, bo niestety bywa różnie. Najważniejsze, żeby tempo i poziom trudności były dopasowywane także pod osoby początkujące, bo łatwo można się zniechęcić. Natomiast na Body Workout byłam kilka razy w życiu i naprawdę dostałam tam porządny wycisk. Idealne na wyrzucenie z siebie negatywnych emocji po ciężkim dniu w pracy.

ZALETY WADY

+ TBC to świetna baza do rozpoczęcia przygody z fitnessem, Body Workout sposób na wskoczenie na kolejny poziom

+ spalanie tłuszczu

+ rzeźbienie sylwetki w miłej atmosferze

+ ogólnorozwojowe

+ ogólnodostępne w większości klubów

+ duża dawka endorfin

– łatwo się zgubić przy bardziej skomplikowanych ćwiczeniach, a nie nadążanie za instruktorem bywa frustrujące

– nie każdy instruktor pilnuje poprawnej techniki ćwiczeń

– niektóre ćwiczenia mogą być zbyt obciążające dla stawów i mało funkcjonalne

4. ZDROWY KRĘGOSŁUP – wbrew pozorom nie są to zajęcia jedynie dla starszych osób. Z jednej strony bardzo mnie cieszy to, że rośnie w nas świadomość konieczności dbania o zdrowe plecy w każdym wieku, a z drugiej martwi fakt, że aż tyle młodych i aktywnych osób ma problemy z bólem kręgosłupa. Niestety, ale wszystkiemu winna jest w głównej mierze praca siedząca, nawet mówi się, że jest to takie samobójstwo na raty. Podobno siedzenie bywa nawet gorsze dla naszego zdrowia od palenia, dlatego proszę, jeżeli w Waszym ulubionym klubie odbywają się takie zajęcia, koniecznie wpiszcie je do swojego grafiku. Nie spalicie na nich zbyt wielu kalorii ani nie wyrzeźbicie pięknych mięśni, ale za to ulga, jaką poczuje Wasze ciało będzie ogromna.

Osobiście bardzo lubię od czasu do czasu wybrać się na Zdrowy Kręgosłup po pracy, zwłaszcza w dni, kiedy czuję, że najbardziej tego potrzebuję. Trening odbywa się na boso lub w skarpetkach (absolutna dowolność, chyba że instruktor zarządzi inaczej), przy spokojnej muzyce. W zależności od prowadzącego, może być przeprowadzony bez sprzętu lub z wykorzystaniem rollerów piankowych, piłek albo pasków do jogi. Ważnym elementem zajęć jest praca z oddechem i relaksacja. Ćwiczenia są zwykle pokazywane w różnych wariantach, dopasowanych do stopnia elastyczności wszystkich uczestników. Co ciekawe, trening nie skupia się wyłącznie na kręgosłupie, ale i na pracy nad mobilnością m.in. barków, bioder i stóp, czyli partiami, które przecież sprawiają nam problemy równie często. Szczerze polecam chociaż spróbować, bo – jeśli jesteście ze mną już jakiś czas – wiecie, że bardzo mocno popieram branie się za jakikolwiek bardziej wymagający trening dopiero wtedy, kiedy mamy ogarnięte nasze wady postawy i wszelkie dysfunkcje.

ZALETY WADY

+ brak ograniczeń ze względu na wiek, sprawność, wagę, poziom wytrenowania czy cokolwiek innego

+ ogólnodostępność w wielu klubach

+ praca nad mobilnością, elastycznością i sprawnością najważniejszych stawów i całego kręgosłupa

+ relaks po ciężkim dniu  

– osoby nadaktywne mogą się nudzić

– trudno dopasować ćwiczenia pod każdego uczestnika indywidualnie

5. JUMP FITNESS/TRAMPOLINY – to tylko dwie różne nazwy na ten sam rodzaj treningu. Są to ostatnio bardzo zyskujące na popularności zajęcia kardio o wysokiej intensywności. Podczas jednej godziny można spalić kilkaset kalorii (nawet do 1000!), a tętno przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co sprawia, że tłuszcz spalamy jeszcze długo po zakończeniu aktywności. Dodatkowo, trening na trampolinach jest bezpieczniejszy dla stawów niż np. bieganie, ponieważ mamy dużą lepszą amortyzację. Ja raczej rzadko chodzę na tego typu zajęcia, ale bardzo cenię sobie wyzwanie, jakie stanowią dla mojej kondycji, a także wspaniałą atmosferę, kiedy znowu mogę poczuć się jak małe dziecko. Polecam, jeżeli zależy Wam na podkręceniu metabolizmu, poprawie krążenia i doskonałej zabawie. Ale uwaga: ten rodzaj wysiłku nie jest wskazany przy nadciśnieniu, dyskopatii, zaburzeniach równowagi, zwyrodnieniach stawów, dużej nadwadze oraz podczas ciąży. Nie przesadzajcie także z ilością takich treningów – jest on dużym wyzwaniem dla organizmu i potrzeba przynajmniej kilku dni na pełną regenerację.

ZALETY WADY

+ spalanie tłuszczu nawet wiele godzin po treningu, duża ilość spalonych kalorii

+ dobra zabawa i redukcja stresu

+ dość bezpieczne dla stawów

+ dostępne w wielu klubach

+ poprawa metabolizmu i krążenia  

– wysokie tempo i duża intensywność mogą być zbyt dużym obciążeniem dla początkujących

– duże wyzwanie dla organizmu, po którym należy porządnie wypocząć

– wiele przeciwwskazań, należy dokładnie zapoznać się z zasadami treningu

– rozłożenie i złożenie sprzętu nie jest takie łatwe i wymaga wprawy  

6. STRETCHING – zajęcia z tej samej rodziny co Zdrowy Kręgosłup, ale nastawione bardziej na rozciąganie i pracę nad elastycznością całego ciała lub tylko jednej partii (jak w przypadku np. stretchingu do szpagatu). Tutaj także trening jest spokojny, przy relaksacyjnej muzyce i odbywa się na boso lub w skarpetkach. Bardzo często prowadzący wykorzystują różne pomoce, by ułatwić lub utrudnić podopiecznym ćwiczenie – mogą to być paski, kostki lub koła do jogi. Jeśli dopiero nosicie się z zamiarem pójścia na zajęcia ze stretchingu, warto zwrócić uwagę na to, czy zaczynają się one od porządnej rozgrzewki. Mogłoby się wydawać, że w tym przypadku jej nie potrzebujemy, ale niestety, rozciągając intensywnie nierozgrzane i nieprzygotowane mięśnie, możemy nabawić się poważnej kontuzji. Na wszelki wypadek polecam przyjść do klubu nieco wcześniej i poświęcić 10 minut na lekkie ćwiczenia aerobowe, w razie gdyby na sali tej części zabrakło. Z doświadczenia wiem też, że lepiej jest przeznaczyć sobie na stretching jeden konkretny dzień, a nie traktować go jako relaks dla mięśni po wymagającym treningu. Kiedy dacie swoim stawom porządnie w kość, dajmy na to, serią przysiadów z maksymalnym obciążeniem, takie długie i statyczne rozciąganie nie będzie dobrym pomysłem. Co innego po lżejszym wysiłku, typu pilates czy joga. I uważnie słuchajcie instruktora!

ZALETY WADY

+ praktycznie brak przeciwwskazań

+ ogólnodostępność

+ rozluźnienie i uelastycznienie mięśni i stawów

+ redukcja bólu wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni

+ zwiększenie zakresu ruchomości

+ poprawa przepływu krwi w mięśniach  

– nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może być przyczyną poważnych kontuzji

– należy zawsze pamiętać o rozgrzewce

To już koniec mojego osobistego przeglądu popularnych zajęć fitness, mam nadzieję, że znaleźliście w nim choć kilka ciekawych informacji i wskazówek. Jeśli ktoś jeszcze nie widział pierwszej części, można to nadrobić tutaj. Dajcie znać w komentarzach, gdybyście mieli jakieś pytania co do wymienionych aktywności lub po prostu chcieli podzielić się wrażeniami.

___________________________________

In my previous post I shared with you my knowledge about those fitness classes that I have more experience with. Now it’s time to tell you something about that ones, which weren’t a big part of my life or which I attend only from time to time. They are available in most of gym studios and usually are quite popular, especially because of their universalism and low requirements. Of course, the order is random.

1. BODY PUMP – type of training that I probably liked the most from all mentioned here, what can be confirmed also by the fact that I was attending this fitness class on regular basis for more than one year. It looks different in each studio, but there are many things in common, like for instance the equipment, the form and exercises. The usage of weights, such as dumbbells or barbell, is a characteristic feature of this training, as well as periodicity: we have the same exercise sequence and playlist for 3 months and then we have also one song for one exercise. It’s some kind of Full Body Workout and during one hour we can work on each one of the most important parts of our body.

I have to admit that it took me a long time to finally go to this fitness class and I think it was the barbell what made me feel so uncertain. Probably most of the girls will agree with me that at the beginning it’s not our favorite training instrument and it’s not easy to get used to it. Luckily, the barbells used during Body Pump are a lot lighter, more handy and less demanding than those that we know from the body building competitions. During my first fitness class I was really scared about the number of attendees and the instructor’s temperament. Of course, me – as usually – I overestimated my possibilities and I took more weights than I should, so in the following whole week I had to deal not only with natural muscle ache, but also with a serious tension in my right shoulder. But as I liked so much the form of the classes, I didn’t quit. Ok, but how exactly does the training look like?

During one year of attendance, I assisted to more or less 4-5 exercise sequences that had a few things in common and I suppose that were created with the same key. At the beginning there was always a dynamic warm-up that contained already some elements used later, but with less weights or without them at all. The sequence itself consisted in 8 exercises for different parts of the body and most of them usually started from a squat or deadlift variation and finished with a sit-up series. I think that what convinced me to attend Body Pump on regular basis was… regularity or rather repeatability. I’m supposed to be a person who doesn’t like to do the same over and over again but on the other hand this activity allows you to evaluate your progress easily and, in fact, my progress was visible. Thanks to this workout I was able to build my upper body muscles and learn the technique of weight exercises. As a bonus I could feel this adrenaline before a new sequence and playlist: it’s priceless!

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ muscle resistance and strength improvement

+ measurable effects

+ learning of the good technique under instructor’s control

+ good base for more advanced autonomous training  

– repeatability may be boring in the long terms

– the room may be crowded

– sometimes it’s difficult to choose the proper weight

– may be too exhaustive for complete beginners  

2. ABT/STEP AND SHAPE – I treat them as one, as although they are not exactly the same, there are some similarities in equipment or target body parts. The name ABT, of course, is the abbreviation of abs, butt and thighs, because we focus on that elements during this workout. However, step and shape suggests us which kind of equipment we will use and that it’s a type of workout dedicated to shape our silhouette. Both trainings usually contain some choreographic elements, based on dynamic getting on and off the step, enriched by a lot of squats, lunges and kicks. High intensity and tempo makes this workout too demanding for beginners, that’s why it’s better to choose this fitness class once you’re a bit more advanced. Of course, it doesn’t mean that you should be able to run a marathon: it’s enough to start from doing a few light group trainings, as for example circuit one or TBC.

I like to attend to this kind of fitness classes from time to time, even to realize that I’m not in such a good shape as I thought. Only the usage of the step raises the bar, because you know how hard it can be sometimes to climb up the stairs. This step maybe won’t replace the stairs, but it makes each exercise more intense and even stupid squat becomes a challenge. For sure I can recommend you ABT or Step and Shape to each of you who’s a fitness classes freak, but I think as well to those who prefer individual training in the gym: even just to get an inspiration. You will need a big bottle of water and a lot of energy!

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ aternative for traditional aerobics

+ shaping and strengthening lower parts of the body

+ a lot of burnt calories

+ new impulse for „bored” muscles

+ availability in almost each fitness studio

– intensivity and tempo may be too high for complete beginners

– not for the whole body development

– it’s easy to get lost with more complex choreography

– not every instructor cares about the good technique  

3. TBC/Body Workout – similar but they differ mainly in stage of progress. Both trainings are typically aerobic with strengthening elements, but TBC (Total Body Conditioning) is rather for beginners, whereas Body Workout is dedicated to the people that already have some experience. Depending on the instructor’s preferences, during the workout you may use dumbbells, ankle weights or mini bands, sometimes also a step: especially during warm-up or conditioning part. The differences are visible in the training form: TBC is based on more or less complex choreographies (a bit like in case of old-school aerobics) in steady but quite intense tempo, which lets us to maintain our heart rate at similar stage of burning fat. In Body Workout we have more strengthening and shaping exercises, but the intensity is quite high too and that’s why this training is usually considered as the next level of TBC.

As you may already know from this post, I actually started my fitness adventure exactly with TBC. Nowadays, I don’t come back to this, because as I said, I don’t like choreographies very much. I can still recommend it to those of you who would like to start, but don’t know how to. However, it’s good to do a good research first and ask someone how does the training look like in your gym, as each instructor has different methods. The most important is to adjust the tempo and the level also to the beginners, otherwise it’s easy to discourage. And regarding Body Workout, I attended only a few classes, but I really had a hard time there. It’s perfect to release negative emotions after a tough day at work.

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ TBC is a nive base to start your fitness adventure, Body Workout is good to continue on higher level

+ burning fat

+ shaping in a nice atmosphere

+ whole body development

+ availability in many fitness studios

+ great endorphine dose

– it’s easy to get lost with more complex exercises and it may be frustrating if you don’t keep up with the instructor

– not every instructor cares about the good technique

– some exercises may be too intensive for your joints and less functional

4. HEALTHY SPINE – contrary to what one might expect, it’s not a training only for old people. On the one hand I’m happy that our awareness regarding taking care of our back ageless is growing, on the other hand I’m worried about so many young and active people having problems with their spine. Unfortunately, this is all related to long-hours sitting: there’s also a saying that it’s kind of suicide in instalments. Supposedly, spending a lot of time sitting is even worse than smoking, so please, if in your gym there are classes for healthy spine, put it into your schedule. You won’t burn many calories neither build muscles, but the relief for your whole body it’s worth it.

Me personally I like to attend it from time to time, usually after work and on that days when I feel that I really need it. For the training you don’t have to bring any shoes, you work out barefoot or in socks. Depending on instructor’s preferences, you may use a roller, ball or yoga belt and it all with a calm music in the background. The breathing technique and relaxation are the important parts of the classes. The exercises are usually shown in different variations, adjusted to flexibility of each attendee. What is interesting is the fact that the training doesn’t only focus on the spine, but also on our mobility in such parts like hips, shoulders or ankles. I highly recommend to go and try, because (if you’re with me long enough) you know that I approve starting any serious training only once you fixed your posture defects or other disfunctions.

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ no limits related to age, level of fitness, weigth or anything like that

+ availability in many fitness studios

+ work on mobility and flexibility of many of our joints and the whole spine

+ good relax after a tough day  

– hyperactive people may be a bit bored

– it’s difficult to adjust exercises to each attendee

5. JUMP FITNESS – kind of fitness on trampolines, but those smaller ones. It’s gaining popularity in the last years, because of its high intensity and a very friendly form. During one hour of this activity you may burn up to 1000 calories (!) and the heart rate keeps staying at the very high level, which extends the fat burning effect to a few hours after the workout. Furthermore, jumping on trampolines is much healthier for our joints than i.e. running. I don’t attend to such classes too often, but I do appreciate the challenge that it is for me and this fantastic atmosphere which reminds me about my childhood. I recommend, if you would like to speed up your metabolism, improve blood circulation and just have fun. But be careful: this kind of effort is not advisable in case of hypertension, discopathy, disturbance of equilibrium, joint degeneration, obesity or pregnancy. Don’t exaggerate with the frequency: it’s a big challenge for your body and it needs at least few days to recover.

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ fat burning effect even a few hours after the workout, a lot of burnt calories

+ fun and stress reduction

+ quite safe for our joints

+ availability in many fitness studios

+ metabolism and blood circulation improvement  

– intensivity and tempo may be too high for complete beginners

– a big challenge for our body and it needs a lot of rest after workout

– a lot of contraindications, it’s needed to read carefully the rules

– preparing and dismantling the trampoline is not so easy and quick  

6. STRETCHING – belonging to the same family as healthy spine classes, but dedicated more to stretch and work on the flexibility of the whole body or just one part (like i.e. stretching for split). Also in this case the training is calm and relaxing and we exercise barefoot or in socks. The equipment that may be used by the instructors to make your life easier or more difficult are usually yoga belts, blocks or wheels. If you still have your first stretching classes ahead, put attention if they are starting from a good warm-up. We could think that in this case it’s not needed, but believe me, if you start to stretch your cold and unprepared muscles, you can easily get an injury. I advise you to come to the gym earlier and do at least 10 minutes of light cardio session, just in case it’s not included to the class. In addition, it’s always better to dedicate for stretching a separate day : don’t do it right after a demanding workout. Other thing is a light fitness class, like pilates or yoga, after these ones you can do stretching without any risk of injury. And remember to listen carefully to your instructor!

ADVANTAGES DISADVANTAGES

+ practically no contraindications

+ availability in many fitness studios

+ makes our muscles relaxed and flexible

+ reduction of pain related to muscle tension

+ range of motion improvement

+ improvement of muscle blood circulation  

– bad technique of exercises may lead to serious injuries

– you always need to remember about the warm-up

So this is the end of my personal review of most popular fitness classes, I hope that you found here some interesting info and tips. Here you can find the first part that will be soon translated into English. Let me know in the comments in case of any question or if you just want to share your opinion.